Вчимося жити безпечно
НІХТО НЕ ПОВИНЕН ПОМИРАТИ ВІД ХВОРОБ, ЯКИМ МОЖНА ЗАПОБІГТИ. ОСОБЛИВО ПІД ЧАС ВІЙНИ. ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ 2022
В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких захворювань і їхніх наслідків. Здоров’я українців залишається найважливішим пріоритетом країни, і дотримання Календаря щеплень тому не виняток.
Відтоді як 220 років тому була винайдена перша сучасна вакцина, щеплення вже врятували життя багатьох поколінь, рятуватимуть і майбутні. 24 квітня 2022 року стартував Всесвітній тиждень імунізації. Його мета нагадати про важливість щеплень для захисту від хвороб людей різного віку. Далі за посиланням
ІМУНІЗАЦІЯ
Інфекційні хвороби небезпечні своїми ускладненнями, що можуть призвести до інвалідності, а деякі — навіть до смерті. Інфекційні хвороби, від яких (або від тяжких ускладнень яких) можна захиститися за допомогою імунізації, передаються від інфікованої особи до здорової, як правило, повітряно-крапельним шляхом.
Імунізація (за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я) — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, і який зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини.
До інфекцій, яким можна запобігти щепленнями, належать: далі за посиланням
https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/imunizaciya/zagalna-informaciya
Нехай не знадобиться, але краще про це знати☝
Перше, що ви побачите після вибуху - яскраве світло. Головна ознака ядерного вибуху - це надпотужний спалах сліпучого світла, він помітний навіть у найяскравіший сонячний день. Це перший елемент вражаючого механізму ядерного вибуху - випромінювання, яке триває кілька секунд, але воно настільки інтенсивне, що незважаючи на короткий строк своєї дії, може викликати опіки відкритих ділянок тіла з боку вибуху, і тимчасове засліплення, якщо дивитися у бік вибуху незахищеними очима.
Світлове випромінювання викликає пожежі, виводить з ладу газові та електричні мережі, активні котельні та печі. Під його дією обвуглюються дерев'яні поверхні. Цей "ефект" підтверджують "Тіні Хіросіми" - силуети на фоні, що вигорів, у місцях, де поширенню випромінювання заважало тіло людини, тварини, або будь-який інший об'єкт. Наступні 10 хвилин - це час, який у вас є для того, щоб врятуватися. Після спалаху утворюється вогняна куля що світиться. Дивитися на неї незахищеними очима не можна. Через кілька секунд після виникнення вона перетворюється на хмару у формі гриба. Ви почуєте та відчуєте ударну хвилю. Ураження виникають не тільки від дії самої хвилі, вони спричиняються також уламками зруйнованих споруд, будівель, скла, і самою радіацією. Опади у вигляді радіоактивного пилу у разі наземного вибуху або радіоактивного дощу у разі підводного - небезпечні для людини❗️
Після яскравого спалаху у вас є 10 хвилин, щоб знайти бомбосховище або підвал, або сховатися в будівля, та не потрапити під радіоактивні опади. У разі радіаційної надзвичайної ситуації вам потрібно зайти всередину будівлі та сховатися на певний період часу. Ця дія називається «укриттям на місці». ❗️Заберіть з собою домашніх тварин ❗️
☝Закрийте та замкніть усі вікна та двері. Ідіть у підвал, вище 10 поверху, або середину будівлі.
Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху. Якщо можливо, вимкніть вентилятори, кондиціонери та опалювальні прилади з примусовою подачею повітря ззовні. Якщо ви перебуваєте в автомобілі, автобусі чи іншому транспортному засобі під час радіаційної надзвичайної ситуації, негайно зайдіть у будівлю! Авто не забезпечують належного захисту Від радіоактивних матеріалів. Якщо ви можете за кілька хвилин дістатися до цегляного чи бетонного багатоповерхового будинку чи підвалу, йдіть туди. ❗️Перебувати всередині будь-якої будівлі безпечніше, ніж на вулиці. Потрапивши всередину, пройдіть у підвал або середину будівлі ❗️
Зніміть верхній шар одягу перед входом у будівлю, якщо можете. Радіоактивний матеріал може осідати на вашому одязі та тілі, як пил або бруд. Потрапивши всередину, вимийте ті частини тіла, які були відкриті, коли ви були на вулиці. Потім одягніть чистий одяг, якщо можете. Це допоможе обмежити радіаційний вплив і запобігти поширенню радіоактивного матеріалу. Прикривайте рот і ніс маскою, тканиною або рушником, якщо ви повинні бути на вулиці і не можете відразу потрапити всередину. Беріть із собою домашніх тварин, якщо вони у вас є. Принесіть у приміщення будь-які запаси ззовні, які можуть знадобитися вам та вашим домашнім тваринам принаймні на 24 години. Якщо у вас є близькі люди в школах, дитячих садках, лікарнях, будинках престарілих або в інших місцях під час радіаційної надзвичайної ситуації, залишайся на місці! Вихід на вулицю, щоб зустрітися з близькими, може піддати вас і їх небезпечним рівням радіації. Дітям і дорослим у школах, дитячих садках, лікарнях, будинках для людей похилого віку та інших місцях буде наказано залишатися всередині, доки рятувальники не дізнаються, що евакуюватися безпечно. У школах, дитячих садках, лікарнях, будинках престарілих та інших місцях є плани на випадок надзвичайних ситуацій, щоб забезпечити безпеку людей у закладі.
Як очистити себе від радіації:
1. Зніміть верхній шар одягу, так можна видалити до 90% радіоактивного матеріалу. Будьте дуже обережні, знімаючи одяг, щоб запобігти викиду радіоактивного пилу. Помістіть одяг у поліетиленовий пакет або інший контейнер, що закривається, і помістіть його в недоступне місце, подалі від інших людей і домашніх тварин.
2. Помийтеся. Якщо ви не можете прийняти душ,
вимийте руки, обличчя та частини тіла, які були відкриті біля раковини чи змішувача. Використовуйте мило та багато води. Або хоча б скористайтеся вологою серветкою, чистою мокрою тканиною, вологим паперовим рушником. Особливу увагу приділіть своїм рукам і обличчю. Обережно очистіть ніс, протріть повіки, вії та вуха. Використані серветки, тканину чи рушник покладіть у закриту ємність та приберіть подалі. Якщо ви можете прийняти душ, обережно вимийтеся великою кількістю мила. Не ошпарюйте, не тріть і не дряпайте шкіру. Вимийте волосся шампунем або милом. Не використовуйте кондиціонер, оскільки це призведе до прилипання радіоактивного матеріалу до волосся. Закривайте порізи та садна під час миття, щоб уникнути потрапляння радіоактивного матеріалу у відкриті рани.
3. Одягніть чистий одяг що був у шафі чи ящику, подалі від радіоактивних матеріалів, безпечний для носіння. Якщо у вас немає чистого одягу, зніміть верхній шар одягу, струсіть або почистіть одяг, прикриваючи ніс і рот, і знову одягніться.
Для будь-якої надзвичайної ситуації важливо мати екстрену радіостанцію. Якщо ваша радіостанція працює від батарейок, обов'язково майте під рукою додаткові у своєму наборі для аварійної готовності. Залежно від розміру та масштабу радіаційної надзвичайної ситуації може бути важко здійснити телефонний дзвінок. Спробуйте використовувати текстові повідомлення (SMS), якщо це можливо.
Слухайте радіо і не виходьте на вулицю до тих пір, поки влада не подасть сигнал. Після цього відкрийте вікна - забезпечте циркуляцію повітря.
❗️Вживайте лише продукти з герметично закритої тари та пийте тільки бутильовану воду, яка була герметично запечатана ❗️Не забувайте про домашніх тварин.
Пам'ятайте: те, що від ядерного вибуху не врятує жодне бомбосховище - міф. У 1945 році в Хіросімі японець Ейзо Номура, який випадково опинився у звичайному підвалі звичайного будинку, вижив за 170 метрів від епіцентру ядерного удару. Помер він через 37 років, у 84 роки природньою смертю.